English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

this widget by www.AllBlogTools.com
Se afișează postările cu eticheta bohemian chic. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta bohemian chic. Afișați toate postările

sâmbătă, 8 ianuarie 2011

Votati machiajul preferat din 2010

Am intrat in 2011 cu mult entuziasm si abia astept sa va prezint cateva din ideile pe care le am pentru noul an. In acelasi timp, sunt foarte curioasa ce parere aveti despre acest blog pentru anul ce tocmai s-a incheiat.

Daca nu va rapesc prea mult timp, as vrea sa-mi spuneti ce look v-a placut mai mult si mai mult din cele realizate in 2010.

A fost oare Glam Rock Make-Up...


...Bohemian Chic...


... Pin-Up Look ...


... LOTD: Brown is Not Boring ...


... sau poate a fost LOTD-MAC Myth Lipstick ...


... Spanish Passion ...


... stilul GLUNGE ...


... degrade-ul mov realizat cu un singur eyeshadow ..


... Christmas Make-Up cu Urban Decay ...

 
... machiajul de Revelion cu smokey eyes si buze rosii ...


... sau poate preferati machiajul Edward Scissorhands ?


 V-a placut un alt machiaj pe care nu l-am mentionat mai sus?

Astept cu nerabdare parerile voastre :)

miercuri, 24 noiembrie 2010

Bohemian Chic Make-Up

Trend-ul vestimentar bohemian chic, sau prescurtat boho chic, va este cunoscut, sunt sigura. Kate Moss si Sienna Miller sunt cele care l-au lansat prin 2004, daca tin bine minte, purtand rochite inflorate, vestute de blana, ghetute scurte si cu toc jos si curele cu tot felul de monezi si impletituri. 

Despre partea de moda sau de hair styling a acestui trend s-a scris extrem de mult, insa nu am prea vazut sa fie abordata partea de make-up. Poate si pentru ca adeptele acestui trend au optat intotdeauna pentru un machiaj cat mai natural…

Pentru ca v-am promis ca va arat culorile Naked intr-un machiaj, iata o varianta pentru boho chic make-up: nuante pamantii si discrete la ochi, contur negru numai in partea inferioara a acestora, blush portocaliu pentru a lumina fata si un gloss intr-o nuanta cat mai naturala, dar cu putin sidef.


Timp de realizare: 15 minute.
Grad de dificultate: usor.

Pentru acest stil, tenul este ca de portelan asa ca nu vrem o acoperire mare si nici finisaj mat. Am ales Vichy Aera Teint crema, nuanta Sand, iar apoi am folosit MAC Studio Finish Concealer NW20 pentru a lumina zona ochilor. Am fixat corectorul cu pudra – cea translucida Laura Mercier – fara a acoperi intreaga fata. Motivul pentru care pot sari peste pudra atunci cand folosesc acest fond de ten este faptul ca Aera Teint crema nu imi face tenul sa luceasca mai deloc. Daca aplic pudra deasupra, pielea arata mult prea uscata. Voi ati patit acelasi lucru?

Machiajul ochilor este extrem de simplu: am asezat culorile de la un bronz auriu inchis la baza genelor, la un auriu mediu in pliul ochiului pana la o nuanta de crem-untos imediat sub sprancene. Am estompat trecerile dintre culori.
1 – Darkhorse, 2 – Half Baked, 3 – Virgin. Toate culorile sunt din Urban Decay Naked Pallette.

Pleoapele inferioare sunt liniate cu creion kohl negru – Urban Decay 24/7 Glide On Pencil, nuanta Zero, si apoi estompat sub gene cu o pensula cat mai mica. Mascara neagra Maybelline The Colossal pe gene si fard maro mat MAC Espresso pe sprancene completeaza machiajul ochilor.


Putin blush portocaliu in mijlocul pometilor si apoi estompat usor spre tample da un aer proaspat si un strop de culoare. Am folosit MAC Powder Blush, nuanta My Highland Honey (1). Apoi, am iluminat pometii cu Bobbi Brown Shimmer Brick, nuanta Beige (2), insa foarte discret.

Glossul MAC Money Honey luat de la Camelia este singurul produs folosit pentru buze – nimic nu arata mai fresh&carefree decat un gloss natural.

Si, daca vreti sa va distrati, iata cum arata parul meu in stare naturala - foarte bohemian, dar mai putin chic :)

Eu zic ca acest machiaj merge purtat oricand si oriunde pentru ca este atat de discret, cu putin accent pe ochi, incat merge chiar si daca lucrati intr-un mediu mai strict. Voi ce parere aveti?